Prominent & Leading Manufacturer from Bhopal, we offer silent diesel generator, cpcb iv+ diesel generator and retrofit emission control device for diesel generators (recd).







₹ 1235000 / PieceGet Latest Price
| Rated Power | 100 |
| Engine Brand | TaTa |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Silent |
| Brand | TATA |
| Condition | New |
| Start Type | Electric Start |
| Power | 110 kVA |
| Fuel Type | Diesel |
| Material | MS |










₹ 1307900 / PieceGet Latest Price
| Power Rating | 82.5–125 kVA |
| Power | 125 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling System | Water Cooled |
| Canopy | With Canopy |
| Fuel Type | Diesel |
| Voltage | 415 V |
| Brand | TATA |
| Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |














₹ 350000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Application | Genset |
| Engine Type | Industrial Engine |
| Voltage | 415V |
| Installation Type | Retrofit |
| Product Efficiency | 70-90% reduction in Particulate Matter |
| Compliance Standard | CPCB IV+ |
| Cleaning Method | Manual |
| Power Supply | 415 V AC |
| Country of Origin | Made in India |
Built on catalyst-based positive filtration technology with no negative impact on DG set, the remarkable Chakr Shield efficiently prevents the release of harmful particulate matter into the atmosphere thus enhancing air quality and overall health. Moreover, Chakr Shield significantly reduces the carbon footprint and ensures compliance with increasingly stringent emission regulations.
Harjappun Gulati (Owner)
Powerlux Industries Private Limited
Capital Filling Station, Raisen Road, Patel Nagar, Bhopal - 462024, Madhya Pradesh, India

