Manufacturer of a wide range of products which include 5 kva ashok leyland diesel generator, 20 kva ashok leyland diesel generator, 15 kva ashok leyland diesel generator, 125 kva ashok leyland diesel generator, 62.5 kva ashok leyland diesel generator and 40 kva ashok leyland diesel generator.






₹ 200000 / PieceGet Latest Price
| Power Rating | 5 |
| Phase | Single Phase |
| Engine Brand | Ashok Leyland |
| Enclosure Type | Silent / Acoustic |
| Brand | Ashok Leyland |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Governing Class | A1 |
| Fuel Consumption (at 100% Load) | 1.5 Lts / hr |
| Dimension | 970 x 580 x 790 mm |
| Fuel Tank Capacity | 12 Liter |






₹ 403500 / PieceGet Latest Price
| Rated Power | 20 kVA |
| Engine Brand | Ashok Leyland |
| Phase | Single Phase |
| Genset Type | Silent |
| Condition | New |
| Start Type | Electric Start |
| Bore x Stroke (mm) | 104 x 113 mm |
| Power | 20 kVA |
| Genset Brand | Ashok Leyland |
| Model Number | LP20D1 |










₹ 377500 / PieceGet Latest Price
| Rated Power | 15 kVA |
| Engine Brand | Ashok Leyland |
| Genset Type | Silent |
| Condition | New |
| Start Type | Electric Start |
| Phase | 3 Phase |
| Cooling System | Air Cooling |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 15 kVA |
| Genset Brand | Ashok Leyland |







₹ 1288000 / PieceGet Latest Price
| Power Rating | 125 kVA |
| Phase | 3 Phase |
| Engine Brand | Ashok Leyland |
| Brand | Ashok Leyland |
| Enclosure Type | Silent / Acoustic |
| Bore x Stroke (mm) | 104 x 113 mm |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Power | 125 kVA |
| Genset Brand | Ashok Leyland |
| Engine Make | Ashok Leyland |





₹ 758000 / PieceGet Latest Price
| Power Rating | 62.5 kVA |
| Power | 62.5 kVA |
| Phase | 3 Phase |
| Engine Brand | Ashok Leyland |
| Cooling System | Water cooled |
| Enclosure Type | Silent / Acoustic |
| Bore x Stroke (mm) | 104 x 113 mm |
| Brand | Ashok Leyland |
| Model Number | LP62.5D1 |
| Frequency | 50 Hz |










₹ 683000 / PieceGet Latest Price
| Rated Power | 40 kVA |
| Engine Brand | Ashok Leyland |
| Phase | Single Phase |
| Genset Type | Silent |
| Usage | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Bore x Stroke (mm) | 104 x 113 mm |
| Brand | Ashok Leyland |
| Power | 40 kVA |
| Model Number | LP40D |








₹ 587500 / PieceGet Latest Price
| Rated Power | 25 kVA |
| Engine Brand | Ashok Leyland |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Silent |
| Condition | New |
| Start Type | Auto Start |
| Bore x Stroke (mm) | 104 x 113 mm |
| Power | 25 kVA |
| Genset Brand | Ashok Leyland |
| Model Number | LP25D1 |













₹ 2500000 / PieceGet Latest Price
| Power Rating | 250 kVA |
| Phase | 3 Phase |
| Engine Brand | Ashok Leyland |
| Brand | Ashok Leyland |
| Cooling System | Water cooled |
| Enclosure Type | Silent / Acoustic |
| Bore x Stroke (mm) | 112 x 135 mm |
| Power | 250 kVA |
| Genset Brand | Ashok Leyland |
| Model Number | LP250D |
Harjappun Gulati (Owner)
Powerlux Industries Private Limited
Capital Filling Station, Raisen Road, Patel Nagar, Bhopal - 462024, Madhya Pradesh, India






