Manufacturer of a wide range of products which include jcb g63qi diesel generator, jcb g100qi diesel generator, jcb g125qi diesel generator, jcb g160qi diesel generator and jcb g80qi diesel generator.







₹ 785000 / PieceGet Latest Price
| Rated Power | 62.5 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Silent |
| Cooling System | Water Cooled |
| Fuel Type | Diesel |
| Rated Voltage | 415 V |
| Dimensions (L x W x H) | 2750 x 1100 x 1650 mm (L x W x H) |
| Bore x Stroke | 106x135 mm |
| Brand | JCB |
| Model | G63QI |




₹ 1260000 / PieceGet Latest Price
| Power Rating | 125 kVA |
| Phase | 3 Phase |
| Engine Brand | JCB |
| Cooling System | Water cooled |
| Enclosure Type | Silent / Acoustic |
| Brand | JCB |
| Genset Model | G100QI |
| Fuel Tank Capacity | 260 Liters |
| Bore X Stroke | 106 x 135 mm |
| Compression Ratio | 17.2 Ratio 1 |







₹ 1315000 / PieceGet Latest Price
| Rated Power | 125 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Silent |
| Cooling System | Water Cooled |
| Fuel Type | Diesel |
| Rated Voltage | 415 V |
| Dimensions (L x W x H) | 3750 x 1300 x 1750 mm (L x W x H) |
| Bore x Stroke | 105 x 137 mm |
| Prime Power Rating | 125 kVA |
| Brand | JCB |







₹ 1900000 / PieceGet Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Silent |
| Cooling System | Water Cooled |
| Fuel Type | Diesel |
| Rated Voltage | 415 V |
| Dimensions (L x W x H) | 2750 x 1100 x 1650 mm (L x W x H) |
| Bore x Stroke | 105x137 mm |
| Brand | JCB |
| Model | G160QI |
| Fuel Tank Capacity | 350 Liters |






₹ 1105000 / PieceGet Latest Price
| Rated Power | 80 |
| Engine Brand | JCB |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Silent |
| Condition | New |
| Brand | JCB |
| Fuel Tank Capacity | 260 Liters |
| Frequency | 50 Hz |
| Bore X Stroke | 106x135 mm |
| Compression Ratio | 17.2 Ratio 1 |
Harjappun Gulati (Owner)
Powerlux Industries Private Limited
Capital Filling Station, Raisen Road, Patel Nagar, Bhopal - 462024, Madhya Pradesh, India



