Prominent & Leading Manufacturer from Bhopal, we offer 250 kva greaves power diesel generator, 7.5 kva greaves power portable diesel generator, 20 kva greaves power diesel generator, 3 phase, 25 kva greaves power diesel generator, 3 phase, 40 kva greaves power diesel generator, 3 phase and 45 kva greaves power diesel generator.







₹ 2500000 / PieceGet Latest Price
| Power Rating | 200–320 kVA |
| Fuel Type | Diesel |
| Cooling System | Water Cooled |
| Start Type | Electric Start |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 415 V |
| Speed | 1500 RPM |
| Fuel Tank Capacity | 675 Liter |
| Brand | Greaves Power |
| Dimension | 4500 x 1800 x 2200 mm |




₹ 350000 / PieceGet Latest Price
| Rated Power | 7.5 kVA |
| Genset Type | Silent |
| Cooling System | Water Cooled |
| Rated Voltage | 230 V |
| Phase | 3 Phase |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 7.5 kVA |
| Brand | Greaves Power |
| Weight | 400 kg |
| Fuel Tank Capacity | 35 Liter |





₹ 396000 / PieceGet Latest Price
| Power Rating | 20 |
| Engine Brand | Greaves |
| Cooling System | Water cooled |
| Enclosure Type | Silent / Acoustic |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | Greaves Power |
| Power | 20 kVA |
| Weight | 810 kg |
| Number Of Cylinder | 3 |
| Fuel Tank Capacity | 75 Liter |
Some of Our Customer Industries:






₹ 580000 / PieceGet Latest Price
| Power Rating | 25 kVA |
| Engine Brand | Greaves |
| Cooling System | Water cooled |
| Enclosure Type | Silent / Acoustic |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | Greaves Power |
| Power | 25 kVA |
| Weight | 860 kg |
| Number Of Cylinder | 3 |
| Fuel Tank Capacity | 75 Liter |






₹ 670000 / PieceGet Latest Price
| Rated Power | 40 kVA |
| Engine Brand | Greaves |
| Genset Type | Silent |
| Condition | New |
| Start Type | Electric Start |
| Phase | Three Phase |
| Power | 40 kVA |
| Brand | Greaves Power |
| Weight | 1260 Kg |
| Fuel Tank Capacity | 100 Liter |






₹ 707000 / PieceGet Latest Price
| Power Rating | 45 |
| Engine Brand | Greaves |
| Cooling System | Water cooled |
| Enclosure Type | Silent / Acoustic |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Greaves Power |
| Weight | 1210 kg |
| Fuel Tank Capacity | 100 Liter |
| Dimension | 2500 x 1150 x 1535 mm |
| Current | 62.6 A |
Some of our customer Industries:






₹ 715000 / PieceGet Latest Price
| Rated Power | 50 |
| Engine Brand | Greaves |
| Genset Type | Silent |
| Condition | New |
| Start Type | Electric Start |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Greaves Power |
| Weight | 1210 kg |
| Fuel Tank Capacity | 150 Liter |
| Dimension | 2500 x 1150 x 1535 mm |
Some of Our Customer Industries:




₹ 745000 / PieceGet Latest Price
| Power Rating | 62.5 kVA |
| Engine Brand | Greaves |
| Cooling System | Water cooled |
| Enclosure Type | Silent / Acoustic |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Greaves Power |
| Output Voltage | 440 V |
| Fuel Tank Capacity | 150 Liter |
| Speed | 1500 RPM |
| Class of Governing | G2 |






₹ 1065000 / PieceGet Latest Price
| Power Rating | 75 |
| Engine Brand | Greaves |
| Cooling System | Water cooled |
| Enclosure Type | Silent / Acoustic |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Greaves Power |
| Voltage Range | 440 V |
| Engine Power | 101.2 BHP |
| Dimension | 3000 x 1350 x 1540 mm |
| Fuel Tank Capacity | 150 Liters |







₹ 1220000 / PieceGet Latest Price
| Power Rating | 100 kVA |
| Engine Brand | Greaves |
| Cooling System | Water cooled |
| Enclosure Type | Silent / Acoustic |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Greaves Power |
| Genset Mode | GPWII-PII-100 |
| Fuel Tank Capacity | 350 Liters |
| Genset Output | 100 kVA/80 kWe |
| Engine Rating | 93 kW (126.4 BHP) (Max power @ rated RPM) |






₹ 1275000 / PieceGet Latest Price
| Rated Power | 125 |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Silent |
| Cooling System | Water Cooled |
| Fuel Type | Diesel |
| Rated Voltage | 415 V |
| Power | 125 kVA |
| Genset Brand | Greaves Power |
| Model Number | GPWII-PII-125 |
| Dimension | 3800 x 1350 x 1884 mm |
Some of our customer Industries:






₹ 2000000 / PieceGet Latest Price
| Power Rating | 180 |
| Engine Brand | Greaves |
| Cooling System | Water cooled |
| Enclosure Type | Silent / Acoustic |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Greaves Power |
| Dimension | 4000 x 1600 x 1900 mm |
| Fuel Tank Capacity | 360 Liter |
| Weight | 2295 kg |
| Current | 250.4 A |
Some of our customer Industries:








₹ 2200000 / PieceGet Latest Price
| Power Rating | 200 |
| Engine Brand | Greaves |
| Cooling System | Water cooled |
| Enclosure Type | Silent / Acoustic |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Greaves Power |
| Voltage | 415 VAC |
| Dimension | 4000 x 1600 x 1900 mm |
| Fuel Tank Capacity | 360 Liters |
| Weight | 2300 kg |






₹ 341000 / PieceGet Latest Price
| Power Rating | 10 kVA |
| Engine Brand | Greaves |
| Cooling System | Water Cooled |
| Enclosure Type | Silent / Acoustic |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | Greaves Power |
| Power | 10 kVA |
| Weight | 595 kg |
| Frequency | 50 Hz |
| Fuel Tank Capacity | 50 Liter |






₹ 1850000 / PieceGet Latest Price
| Rated Power | 160 |
| Engine Brand | Greaves |
| Genset Type | Silent |
| Usage | Commercial |
| Fuel Type | Diesel |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Greaves Power |
| Weight | 2150 kg. |
| Fuel Tank Capacity | 360 Liters |
| Dimension | 4000 x 1600 x 1900 mm |
Some of our customer Industries:






₹ 610000 / PieceGet Latest Price
| Rated Power | 30 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Silent |
| Cooling System | Water Cooled |
| Fuel Type | Diesel |
| Rated Voltage | 415 V |
| Power | 30 kVA |
| Brand | Greaves Power |
| Fuel Tank Capacity | 75 Liters |
| Bore & Stroke | 91 x 110 mm |






₹ 370000 / PieceGet Latest Price
| Power Rating | 15 kVA |
| Engine Brand | Greaves |
| Cooling System | Water cooled |
| Enclosure Type | Silent / Acoustic |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | Greaves Power |
| Power | 15 kVA |
| Weight | 660 kg |
| Number Of Cylinder | 2 |
| Frequency | 50 Hz |





₹ 1065000 / PieceGet Latest Price
| Rated Power | 82.5 |
| Engine Brand | Greaves |
| Genset Type | Silent |
| Condition | New |
| Start Type | Electric Start |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Greaves Power |
| Engine Power | 101.2 BHP |
| Dimension | 3000 x 1350 x 1540 mm |
| Fuel Tank Capacity | 150 Liters |
Harjappun Gulati (Owner)
Powerlux Industries Private Limited
Capital Filling Station, Raisen Road, Patel Nagar, Bhopal - 462024, Madhya Pradesh, India
















